Łódź, mimo że była drugim co do wielkości miastem Polski, przez długi czas nie posiadała żadnej uczelni wyższej. Pierwsze próby utworzenia szkoły wyższej, szczególnie politechniki, podjęto już w latach 60. XIX wieku, jednak wszystkie starania były blokowane przez władze carskie, niemieckich okupantów, a później także przez rząd II Rzeczypospolitej. W okresie międzywojennym w mieście funkcjonowały jedynie niewielkie placówki edukacyjne: Instytut Nauczycielski, Wyższa Szkoła Nauk Społecznych i Ekonomicznych (działająca do 1928 roku) oraz oddział Wolnej Wszechnicy Polskiej (1928-1939). Prawdziwy przełom nastąpił dopiero po II wojnie światowej, gdy 24 maja 1945 roku powołano do życia dwie kluczowe uczelnie: Uniwersytet Łódzki i Politechnikę Łódzką. Ten moment zapoczątkował dynamiczny rozwój Łodzi jako ważnego ośrodka akademickiego
Mimo że Łódź była drugim co do wielkości miastem Polski, przez długi czas nie posiadała żadnej uczelni wyższej. Pomimo licznych starań o utworzenie szkół wyższych, szczególnie politechniki dla przemysłowego miasta, wszystkie próby kończyły się niepowodzeniem.
W okresie międzywojennym funkcjonowały w Łodzi jedynie:
Prawdziwy przełom nastąpił po II wojnie światowej. W 1945 roku powstały dwie kluczowe uczelnie:
W latach 1945-1948 powstały trzy znaczące uczelnie artystyczne:
Łódź jest obecnie jednym z największych ośrodków akademickich w Polsce, gdzie kształci się około 70 tysięcy studentów w 21 uczelniach wyższych, w tym 6 publicznych. Uczelnie łódzkie dynamicznie się rozwijają – Politechnika Łódzka realizuje pięć innowacyjnych projektów w ramach programu Erasmus+, Uniwersytet Medyczny rozwija współpracę z biznesem poprzez centra badawcze i innowacji, a uczelnie artystyczne kształcą przyszłych twórców kultury. W roku akademickim 2024/2025 na samym Uniwersytecie Łódzkim naukę rozpocznie 7,5 tysiąca nowych studentów, w tym ponad 1200 studentów zagranicznych. Miasto wspiera rozwój akademicki między innymi poprzez stypendia marszałka województwa łódzkiego oraz nagrody za najlepsze prace związane z regionem.